چگونه نماز آیات بخوانیم؟

چگونه نماز آیات بخوانیم؟

شامگاه امشب ـ شنبه ۱۹ آذرماه ـ تمام افرادی که از ماه گرفتگی اطلاع پیدا کنند اگر در منطقه ای باشند که آن ماه گرفتگی قابل رؤیت است، نماز آیات بر آن ها واجب می شود.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) از زمانی که ماه گرفتگی شروع می شود تا زمانی که به نهایت می رسد ، این نماز باید با نیت ادا خوانده شود؛ اما از هنگامی که ماه گرفتگی شروع به بازشدن می کند، تا پایان ماه گرفتگی نماز آیات باید با نیت مافی الذمه خوانده شود و پس از ماه گرفتگی باید با نیت قضا خوانده شود.

 

نماز آیات به واسطه چهارچیز بر مسلمان واجب می شود:

در ادامه ....

 

 

 

۱ کسوف (اگرچه به مقدار کمی باشد)

 

۲ خسوف (اگرچه به مقدار کمی باشد)

 

۳ زلزله

 

۴ رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ و مانند اینها در صورتی که بیشتر مردم بترسند.

 

اما؛

 

چگونه نماز آیات بخوانیم؟

 

نماز آیات دو رکعت است و هر رکعت پنج رکوع دارد و دستور آن این است که انسان بعد از نیّت، تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره تمام بخواند و به رکوع رود و سر از رکوع بردارد، دوباره یک حمد و یک سوره بخواند، باز به رکوع رود تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از رکوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوّم نماز را هم مثل رکعت اوّل به جا آورد و تشهّد بخواند و سلام دهد.

 

در نماز آیات، انسان می تواند بعد از نیّت و تکبیر و خواندن حمد، آیه های یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا بیشتر از آن را بخواند و به رکوع رود و سر بردارد و بدون اینکه حمد بخواند، قسمت دوّم از همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همینطور تا پیش از رکوع پنجم سوره را تمام نماید، مثلاً به قصد سوره توحید بگوید:

 

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ».

 

و به رکوع رود، بعد بایستد و بگوید:

 

«قُلْ هُوَ اللَّهُ اَحَدٌ».

 

و دوباره به رکوع رود و بعد از رکوع بایستد و بگوید:

 

«اللَّهُ الصَّمَدُ».

 

باز به رکوع رود و بایستد و بگوید:

 

«لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ».

 

و برود به رکوع و سر بردارد و بگوید:

 

«وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُواً اَحَدٌ».

 

و بعد از آن به رکوع پنجم رود و بعد از سر برداشتن، دو سجده کند.

 

چیزهایی که در نماز یومیه واجب و مستحب است، در نماز آیات هم واجب و مستحب می باشد، ولی در نماز آیات مستحب است به جای اذان و اقامه سه مرتبه به قصد امید ثواب بگویند: "الصلاهٔ ".

 

چیزهایی که نماز آیات برای آنها واجب است، در هر شهری اتفاق بیفتد فقط مردم همان شهر باید نماز آیات بخوانند و بر مردم جاهای دیگر واجب نیست.

 

هر یک از رکوع های نماز آیات رکن است که اگر عمداً یا اشتباهاً کم یا زیاد شود نماز باطل است.

 

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز آخرین ماه گرفتگی (خسوف)کلی سال ۱۳۹۰ که تا چند سال آینده تکرار نمی شود امروز ۱۹ آذر رخ می دهد. آغاز ماه گرفتگی ساعت ۱۶ و ۱۶ دقیقه خواهد بود و در ساعت ۱۸ به اوج خود خواهد رسیدو در ساعت ۱۹ و ۴۸ دقیقه پایان خواهد یافت.

/ 3 نظر / 2 بازدید
shabnam

salam.che khob shod keh tarz khondane namaze ayat ro gozashti.

bahareh

20

toopoli

خوبه ولی بازم بهترش کن.